Czy “Arabska kochanka” wiernie oddaje realia Bliskiego Wschodu?

Arabska kochanka” (https://www.taniaksiazka.pl/arabska-kochanka-tanya-valko-p-1571051.html) to kolejna książka Tanyi Valko, czyli słynnej polskiej pisarki, która wiele lat życia spędziła na Bliskim Wschodzie. Poprzednie historie autorki takie jak “Arabska Żona” czy “Arabska Córka” też podejmowały ciężki temat życia kobiet w Arabii Saudyjskiej i innych pobliskich krajach. Co ciekawe jednak nie robi tego w formie reportażu, ale literatury pięknej, gdzie stara się oddać ciężkie realia tamtych rejonów. Czym wyróżnia się nowa książka Valko?

Specyficzna tematyka

“Arabska Kochanka” jak inne książki autorki skupiają się na świecie, który mało znany jest Europejczykom. Przede wszystkim nie brakuje tutaj opisów z życia kobiet w Arabii Saudyjskiej, gdzie wszystko jest cięższe niż u ludzi Zachodu. Czytelnicy mają okazję poznać odmienną kulturę, która ma swoje dobre, jak i bardzo złe strony. Łatwo zweryfikować tutaj swoje codzienne życie, gdzie ma się mnóstwo przywilejów względem życia w książce. Dodatkowo ukazana jest tutaj perspektywa pandemii i jej wpływ na życie tamtejszej ludności.

O czym opowiada fabuła książki?

Tanya Valko nie skupia się jedynie na trudzie życia, ale też pasjonującej historii bohaterki. Życie Marysi Kalami nie jest wyjątkowe względem innych kochanek, które często zostały opuszczone przez mężów. W poszukiwaniu lepszego życia bohaterka musi walczyć zarówno o siebie, jak i swoje życie miłosne. Książka opowiada również o innych postaciach z rodziny Salimi, między innymi Darii, która w nowej odsłonie oczyścić się z ciężkich zarzutów.

Orientalna seria Tanyi Valko ma tę zaletę, że nie trzeba znać wcześniejszych części serii, czyli m.in. “Arabskiej Żony”. Każda książka broni się jako całość, dlatego można bez problemu podejść do nich w różnej kolejności. Najlepiej robić to jednak chronologicznie. Marysia Salimi znowu będzie musiała poradzić sobie z licznymi przeciwności losu. Będzie można wiele dowiedzieć się o jej dawnym, nowej postaci podchodzącej z Izraela czy Nadii, czyli ukochanej córce głównej bohaterki. Historia jest jeszcze lepsza niż w poprzednich odsłonach, dlatego można po nią sięgnąć w pierwszej kolejności.